Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako łatwy sposób na wyjście z zadłużenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są dość nową propozycją na naszym rynku usług finansowych. Niemniej jednak w swojej budowie przypomina już świetnie nam znane kredyty bankowe udzielane przez typowe banki. Przychodzi jednakże wskazać na szereg ważnych rozbieżności.

Pierwsza z nich to podmiot, który jest w stanie udzielić kwotę wnioskowanej pożyczki. Jeżeli przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Z reguły jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Analiza historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe chcąc podtrzymać zdrową politykę kredytową są obowiązane do analizowania i weryfikacji osób, które to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mają, chociaż statystyczne podstawy aby zakładać, że dług będzie obsługiwany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na odrobinę innych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem opcji weryfikacji potencjalnej osoby zainteresowanej pozyskaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do BIK innymi słowy do podstawowego sprzętu jakim dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym konieczne jest używanie stałych zabezpieczeń spłacenia pożyczki